Co by mělo dítě zvládnout před nástupem do mateřské školy

1. Komunikovat

Pozdravit, poprosit, poděkovat, rozloučit se a říct si, co potřebuje, co se mu líbí či nelíbí. Znát alespoň své jméno.

2. Poznat svou přidělenou značku

Pod touto značkou nalezne ve školce své věci a pomůcky. Často jde o dobře rozeznatelný obrázek – houba, beruška, sluníčko, autíčko, kočička atd.

3. Obléct se a svléknout se

Dítě by si mělo umět obléknout a svléknout jednoduché díly oblečení. Za nás proto doporučujeme dítěti do školky dávat volnější oblečení se kterým jde oblékání i svlékání mnohem snáze. Chybou je těsné triko s malým otvorem pro hlavu.

4. Obout si a zout bačkory

5. Rozpoznat své oblečení

Doporučujeme oblečení i boty podepsat fixem na textil, použít nažehlovačku, razítka na textil či vyšít nějaké poznávací znamení. Oblečení do školky připravujte ideálně večer společně. Děti to nejen baví, ale také si lépe zapamatují, jaké oblečení si na sebe daný den berou.

6. Říct si paní učitelce o potřebu WC

Včas dojít za paní učitelkou a říct si o malou či velkou potřebu WC nebo si dojít na záchod samostatně.

7. Umýt si ruce mýdlem

Umýt si ruce mýdlem vždy po příchodu do školky zvenku, po použití toalety a před každým jídlem. Posléze si je osušit do svého ručníku.

8. Umět se samostatně se vysmrkat

9. Najíst se lžící a pít z hrnku

Pokud volíte školku celodenní včetně obědů, mělo by dítě již umět používat lžíci a pít

z hrnečku.

U jídla sedět u stolu, neodbíhat a jíst v klidu.

10. Uklidit si po sobě hračky na své místo

Pokud si dítě s určitou hračkou dohraje, mělo by ji umět uklidit tam, kde si jí vypůjčilo a udržovat po sobě pořádek.